U organizaciji Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj i Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini, dana 23.10.2924. godine u 18:00 sati održana je četvrta Tribina u okviru Programa otvorenih tribina na temu: Održivi razvoj Bosne i Hrcegovine.
Tribina je održana u Kulturno-informativnom centru Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Zagrebu, Ilica 44 naslova: Izazovi obrazovanja kao poluge dugoročnog razvoja sa posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu. Nakon uvodnog pozdrava gospodina Zorana Perkovića ispred Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Zagrebu, nazočne je u ime Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini pozdravio akademik Tomislav Dubravac, voditelj razreda za Održivi razvoj. U svome je kratkom govoru akademik Dubravac naglasio kako se tribine organiziraju prema unaprijed dogovorenom Programu na temu: Održivi razvoj Bosne i Hercegovine. Temeljni cilj tribina je upoznati javnost u Hrvatskoj sa strateškim izazovima na putu daljnjega razvoja BIH i uvjetiIma koje je potrebno ostvariti da bi budući, politički, ekonomski i socijalni razvoj bosansko-hercegovačkog društva bio dinamičniji i uravnoteženiji.
Govornik, predavač na tribini je bio akademik dr. Velimir Srića, profesor emeritus koji je održao predavanje pod naslovom „Izazovi obrazovanja kao poluge dugoročnog razvoja sa posebnim osvrtom na Bosnu i Hercegovinu“. Predavanje je bilo namijenjeno političarima, obrazovnim djelatnicima, studentima, nastavnicima, ali i široj javnosti te je izazvalo značajan interes.
Izlaganje je započelo prikazom ključnih pitanja s kojima se suočava obrazovni sustav u svijetu, izložen brzim i disruptivnim promjenama. Akademik Velimir Srića je prvo govorio o globalnim trendovima i utjecaju tehnologije na obrazovanje. Zatim je analizirao glavne probleme u obrazovnim sustavima, kao što su “10 smrtnih grijeha obrazovanja” i potreba za promjenom, „mentalnim resetom“, odnosno usmjeravanjem na ključne elemente sustava vrijednosti koji nisu dovoljno zastupljeni u aktualnom obrazovanju. Predavanje je potom ponudilo naznake strategije za unapređenje obrazovanja i prilagodbu tehnološkim političkim i društvenim promjenama koristeći životne primjere. U posljednjem dijelu predavanja sudionici su imali prigodu čuti osobno osmišljenu analizu aktualne situacije obrazovnog sustava BiH, njegovu usporedbu sa situacijom u Hrvatskoj te listu prijedloga što je potrebno učiniti da se sustav značajnije unaprijedi. Na kraju je ostvarena interaktivna rasprava o temi predavanja u kojoj je između ostalih sudjelovala i veleposlanica BiH u Hrvatskoj gospođa Elma Kovačević-Bajtal. Tribini su prisustvovale osobe iz javnog, gospodarskog i kulturnog miljea Republike Hrvatske i Grada Zagreba.
Velimir Srića je profesor emeritus na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. Tijekom akademske karijere, bio je gostujući profesor na brojnim prestižnim sveučilištima, uključujući UCLA (Sveučilište Kalifornije u Los Angelesu), Renmin u Pekingu, IEDC na Bledu, kao i na sveučilištima u Pekingu, Šangaju, Cincinnatiju, Budimpešti, Grazu, Mariboru, Sarajevu, Podgorici, Rijeci, Osijeku i Splitu. Dr. Velimir Srića je i konzultant u nizu međunarodnih i hrvatskih tvrtki na području leadershipa, menadžmenta i informacijskih tehnologija. Autor je stotinjak znanstvenih i stručnih knjiga za koje je dobio brojne nagrade. Ova su djela stekla priznanje zbog dubokog uvida u menadžment i inovacije, kao i zbog praktičnih savjeta i analiza koje nude. Od 2014. godine, član je Europske akademije znanosti i umjetnosti. Bio je član Vlade RH zadužen za znanost, tehnologiju i informatiku te Predsjednik Skupštine grada Zagreba, a radio je na projektima Svjetske banke kao ekspert za upravljanje promjenama.
Zagreb, 27.10.2024.