Danas u XXI stoljeću je više nego ikada potrebno formirati i jačati historijsku svijest o Bosanskom genocidu koji je obilježen kao monstruozna neljudska težnja da se istrijebi cijela bošnjačka etnička i vjerska skupina, da joj se onemogući svaki opstanak. Nažalost, nije postojala hrabrost i volja kod domaćih političkih aktera da donesu ovaj Zakon u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Stoga, Odluka visokog predstavnika kojom se donosi Zakon o dopuni Kaznenog zakona Bosne i Hercegovine kojim se zabranjuje negiranje genocida i počinjenih ratnih zločina u BiH ohrabruje i donosi zračak nadi ka pomirenju i pravdi.
Po Dejtonskom mirovnom sporazumu kojim je okončan rat u BiH Visoki predstavnik međunarodne zajednice za mir je dužan da nadzire njegovu civilnu implementaciju te da reaguje u slučaju aktivnosti kojima se krši Dejtonski sporazum. Negiranje genocida, historijskih i sudskih činjenica, veličanje ratnih zločinaca je kršenje Dejtonskog sporazuma, Ustava BiH ali i svih univerzalnih deklaracija i rezolucija Ujedinjenih nacija i Evropske unije.
Nametanje ovog zakona znači graditi pomirenje na istini o agresiji, genocidu i pravdi za žrtve tih zločina, kako bi u budućnosti BiH bila država istine o agresiji i genocidu i pravde za žrtve tih zločina. Žrtve agresije i genocida u BiH traže put istine i pravde i a ovaj Zakon o zabrani negiranja genocida je početak toga puta.
Visokog predstavnika dr Valentina Incka ćemo pamtiti po ovom pravičnom rješenju koje ima svoju civilizacijsku vrijednost.
Predsjednik IANUBiH
Akademik Asim Kurjak