Redovni profesor na Univerzitetu u Sarajevu
E-mail: rgacanovic@gmail.com
Rasim Gačanović, rođen je 1950. godine u Sarajevu, Bosna i Hercegovina. Diplomirao je i magistrirao na Univerzitetu u Sarajevu, a doktorsku disertaciju odbranio na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Izabran je u trajno zvanje redovni profesor na Univerzitetu u Sarajevu.
U relevantnim indeksiranim naučnim publikacijama u Bosni i svijetu Rasim Gačanović je objavio 75 naučnih i stručnih radova, 6 knjiga, jedan kratkometražni dokumentarni film, te 11 studija i istraživačkih projekata. Dobitnik je niza društvenih priznanja, povelja i zahvalnica.
Domene profesionalnog zanimanja su: teorijska elektrotehnika, rasprostiranje elektromagnetskih valova, elektroenergetika, računarsko modeliranje brzih tranzijentnih i subtranzijentnih pojava na elektroenergetskom sistemu, računarski podržano projektiranje i istraživanje u elektrotehnici. Stručnjak je za strateško planiranje i sistemsku energetiku i elektroenergetski sistem.
Tokom radnog vijeka Rasim Gačanović bio je zaposlen u institucijama: Institut za projektiranje, istraživanje i razvoj u saobraćaju – IPS-a Sarajevo, Istraživačko razvojni centar elektroenergetike – IRCE – Energoinvest Sarajevo, Ministarstvo energije, rudarstva i industrije Federacije Bosne i Hercegovine, Ministarstvo prometa i komunikacija Federacije Bosne i Hercegovine, Grad Sarajevo, Elektrotehnički fakultet Sveučilišta Osijek – Hrvatska, Elektrotehnički fakultet Univerziteta u Sarajevu.
Rasim Gačanović je političar i pisac. Tokom karijere, pored ostalog, bio je i na funkcijama: ministar prometa i komunikacija, gradonačelnik Sarajeva, predsjednik Nadzornog odbora Javnog preduzeća Elektroprivreda Bosne i Hercegovine, član IEEE – The Institute of Electrical and Electronics Engineers, Inc. USA, te predsjednik nekoliko komiteta i potpredsjednik bosanskohercegovačkog komiteta za velike električne sisteme CIGRE. Aktivno je sudjelovao u odbrani Bosne i Hercegovine.
U domeni politike i pisanja područja njegovog zanimanja su bosanskohercegovačka strukturna cjelovitost i suverenost, planiranje sistemskog razvoja, geopolitički slojevi bosanskog društva i države – energetika, hidrologija, minerali, komunikacije, obrazovanje, znanost, tehnologija, …, jednom riječju opstanak Bosne i njenog naroda.