U vijećnici Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Tuzli je 10. aprila 2025. održana konferencija pod naslovom Društvene i humanističke znanosti pred izazovima budućnosti.
Konferenciju su organizirali Razred za humanističke nauke i kulturu IANUBiH i Ekonomski fakultet Univerziteta u Tuzli. Organizacijski odbor na čelu s akademikom Linom Veljakom činili su: prof. dr. Željko Rička, prof. dr. Kadrija Hodžić, akad. Dževad Zečić, prof. dr. Nada Gosić, prof. dr. Meldina Kokorović Jukan, prof. dr. Mirsad Kunić, prof. dr. Emira Kozarević i doc. dr. ErnaHerić.
Nakon pozdravnih govora organizatora i gostiju izloženo je 14 referata, popraćenih bogatim diskusijama. U prvoj sekciji pod naslovom Društvene i humanističke znanosti u suvremenom svijetu referate su održali: Lino Veljak (Humanističke i društvene znanosti pred izazovima budućnosti), Rusmir Mahmutćehajić (Nalaženje izgubljenog i podsjećanje na zaboravljeno: Objedinjenje razorene antropokozmičke cjeline), Hrvoje Jurić, (Interdisciplinarnost, pluriperspektivnost i integrativno mišljenje) i Enver Halilović (Hermeneutika genocida u Srebrenici, genocid, zlo i negativna sloboda).
Referenti u drugoj sekciji pod naslovom Filozofija, kaos i etika u suvremenoj znanstvenoj misli bili su: Dževad Zečić (Teorija kaosa – Nova znanstvena revolucija), Mirsad Kunić (Freud i bošnjačka usmena tradicija), Šefket Krcić (Smisao i problemi etike Bosne u svjetlu duha izazova humanističkih znanosti) i Pavica Mensur (Filozofija kao nauka o aktuelnim izazovima sagledana putem sagledavanja filozofskih izazova prošlosti, sadašnjosti i budućnosti).
U trećoj i četvrtoj sekciji (Globalni izazovi: suočavanja i prijedlozi za rješavanje te Ekonomija budućnosti) izlagali su: Nada Gosić (Bioetika i kultura usamljenosti), Kadrija Hodžić (Perspektive ekonomskog rasta u uslovima globalnog zagrijavanja), Midhad Jašić (Perspektive globalnih izazova „održivosti ishrane”), Muhamed Omerović (Ekološka svijest i bioetika kao determinante humanizacije Homo sapiensa), Željko Rička (Mjerenja siromaštva i socijalne inkluzije u Bosni i Hercegovini) te Emira Kozarević, Meldina Kokorović Jukan, Muhamed Ibrić (Fiskalna politika pred izazovima zelene tranzicije: pokretački faktori zelenog rasta).
Na konferenciji je posebno naglašena nužnost interdisciplinarne i multidisciplinarne suradnje društvenih i humanističkih (ali i svih drugih) znanosti, kako bi one bile kadre da odgovorno oblikuju perspektive poželjne budućnosti i na globalnom i na lokalnom planu.
