U Kulturno-informativnom centru Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Zagrebu, u okviru Programa otvorenih tribina: Održivi razvoj Bosne i Hercegovine, u suradnji veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Republici Hrvatskoj i Internacionalne akademije nauka i umjetnosti u Bosni i Hercegovini, dana 22. travnja/aprila 2025. godine održana je tribina na temu: “Može li se pretilost liječiti kirurški”?
Gost tribine bio je doc. prim. dr. sc. Zlatko Vlajčić, član suradnik Razreda za Medicinske znanosti IANUBIH-a, sa Klinike za plastičnu, rekonstrukcijsku i estetsku kirurgiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Klinička bolnica “Dubrava”.
Nakon uvodnog pozdrava gospodina Zorana Perkovića ispred Veleposlanstva Bosne i Hercegovine u Zagrebu, nazočne je u ime IANUBIH-a pozdravio akademik Tomislav Dubravac, voditelj razreda za Održivi razvoj, koordinator održavanja tribina. U svome je kratkom govoru akademik Dubravac, prije predstavljanja predavača, naglasio kako je cilj ciklusa održavanja Tribina upoznati javnost u Hrvatskoj sa strateškim izazovima na putu daljnjega razvoja BIH i uvjetima koje je potrebno ostvariti da bi budući, politički, ekonomski i socijalni razvoj bosansko-hercegovačkog društva bio dinamičniji i uravnoteženiji.
Uvodno je doc. prim. dr. Zlatko Vlajčić konstatirao da je pretilost bolest i da je ista u okviru Međunarodne klasifikacije bolesti priznata kao kronična bolest. U Europskoj Uniji broj prekomjerno teških i debelih osoba se udvostručio posljednjih dvadeset godina, čime pretilost kao bolest poprima sve karakteristike pandemije. Republika Hrvatska je pri samom vrhu ljestvice debelih osoba u EU. Više od 50% stanovništva ima prekomjernu tjelesnu masu. Stope pretilosti rastu i u Bosni i Hercegovini, naročito među djecom. Po broju pretile djece i odraslih stanovnika Bosna i Hercegovina je također vrlo visoko na svjetskoj ljestvici. Osim genetskog nasljeđa, na prekomjernu težinu prvenstveno utiču prehrambene navike: visokokalorična prehrana bez voća i povrća, tzv. fast food prehrana, prevelike porcije i visokokalorična pića. Ljudi kroz piće unose u organizam jako puno kalorija bez osjećaja sitosti, poglavito kalorija iz alkohola te zašećerenih bezalkoholnih pića. Jedan od značajnijih faktora sticanja viška kilograma je inaktivnost, gledanje u TV ekrane, ekrane računala, tableta i telefona. Broj sati provedenih ispred ekrana uvelike je povezan s debljanjem.
Govoreći o utjecaju debljine na kvalitetu života, radnu sposobnost i životni vijek, prof. dr. Vlajčić napominje da pretilost povećava rizik za moždani udar, tumore dojke, maternice, debelog crijeva i jednjaka, utiče na mentalne poremećaje, plućne bolesti (Astma, KOPB), bolesti srca i krvnih žila (visoki tlak, masnoće). Također, pretilost utiče i na pad nataliteta jer uzrokuje inzulinsku rezistenciju te dovodi do povećanja koncentracije testosterona u krvi i poremećaja reproduktivne sposobnosti.
U završnom dijelu svoga izlaganja prof.dr. Vlajčić konstatira: „da dobar kirurg zna operirati, bolji zna kada operirati, a najbolji kada ne treba operirati“, te zaključuje da se kirurgijom može smanjiti tjelesna masa, ali ne i izliječiti pretilost.
Doc., prim. dr. sc. Zlatko Vlajčić rođen je u Fojnici. Diplomirao je na Medicinskom fakultetu u Sarajevu 1992. godine. Doktorsku disertaciju izradio i odbranio 2009. godine na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U znanstveno-nastavno zvanje Docenta na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu izabran 2021. godine. Autor je i koautor ukupno 10 poglavlja udžbenika plastične kirurgije Medicinskog fakulteta u Mostaru, Sarajevu i Osjeku, te knjiga o kirurškom lječenju pretilosti, melanomu i medicinskom vještačenju. Objavio 25 radova iz plastične kirurgije u časopisima indeksiranim u referalnim časopisima (CC-u).
Zagreb, 22.04.2025.
Akademik Tomislav Dubravac, voditelj razreda za Održivi razvoj
Zoran Perković, Ministar savjetnik u Veleposlanstvu BiH u Zagrebu