Održana je i press konferencija koja je prethodila početku godišnje skupštine. Na press konferencijipredsjednik akademik Asim Kurjak je kazao da je zadaća Akademije da potiče razvoj nauke, kulture i umjetnosti, da čuva, njeguje i promovira znanstvenu i kupturnu tradiciju, a izražava spremnost za promjene koje su primjerene vremenu i potrebama sredine iz koje potiče i u kojoj egzistira.Naglasio je da znanost treba stalnu skrb društva, a znanstvenici trebaju uzvratiti svojom etikom, produktivnošću i društvenom odgovornošću.
Naša država, Bosna i Hercegovina, kako je rekao, živi u vrlo nestabilnim političkim prilikama, a društvena stvarnost je više utemeljena na partikularnim političkim interesima nego što je bazirana na zakonskoj regulativi koja je usklađena savremenim evropskim standardima.
Godišnju konferenciju otvorio je akademik Kurjak sa tematikom “Može li nas znanost izvući iz ove krize” , nakon čega je izvršni direktor akademik Badnjević podnio izvještaj o realizovanim aktivnostima u prethodnoj godini dana, gdje je naglasio uspjeh akademije i njenih članova, te naveo sve događaje u kojima je akademija bila organizator ili koorganizator.
Generalna tajnica profesorica Ferhatović je članove akademije upoznala sa izmjenama u sekretarijatu, te da je do navedenih došlo početkom tekuće godine. Profesorica Ferhatović je također obavijestila članove o svakodnevnim aktivnostima sekretarijata.
Uvodna predavanja na temu “Gdje je danas i kuda ide BiH po ocjeni Akademije”, održali su akademik Žarko Papić, akademik Sead Alić te akademkinja Julijana Matanović.
Nakon toga je uslijedilo imenovanje počasnih članova kao i laureata akademije akademika Primorac Žarka.
Tri nagrade akademije su dodijeljene prilikom održavanja skupštine. Nagrada Emerik Blum za razvoj nauke i tehnologije – dobitnik Velimir Srića, Emerik Blum za doprinos razvoju privrede u BiH- dobitnik Izudin Ahmetlić, te Mak Dizdar za mlade znanstvenike- dobitnica Saida Ibragić.
U nastavku su promovirani novi redovni članovi, članovi koji su napredovali iz suradnih u redovne te novi suradni članovi.
Nakon toga je uslijedila promocija knjige akademika Tvrtka Jakovine pod nazivom “Budimir Lončar od preka do vrha svijeta”.
Svečanim prijemom u Vijećnici gdje su nas bogatim zabavnim programom počastili operni pjevač Giorgio Surian sa svojim kolegama, kao i interpretator sevdalinki Kenan Mačković, a uvodnim govorom pozdravio domaćin prijema predsjedavajući Gradskog vijeća Grada Sarajeva gdin Jasmin Ademović, smo završili obilježavanje prvog dana dvodnevne konferencije.
Drugi dan je obilježila Konferencija “Putevi dijaspore i domovine – dijaspora u funkciji razvoja ” u organizaciji razreda za dijasporu, voditeljice razreda akademkinje Selesković Edine.
Konferencija je predstavila glavna demografska kretanja u BiH, uzroke i posljedice iseljavanja, metode i načine usporavanja tih procesa, kao i ekonomska, socijalna, kulturna i ostala kretanja u sadašnjoj dijaspori, te primjere uspješne saradnje dijaspore i domovine sveobuhvatnim pristupom povezivanju. Konferencija je predložila i sugerisala mjere kako da se nepovoljni procesi zaustave i koriguju.
Govornici i govornice ove konferencije su bili :
- akademik Asim Kurjak, predsjednik IANUBiH, Republika Hrvatska
- prof. dr. sc. Tado Jurić, Hrvatsko katoličko sveučilište Zagreb, Republika Hrvatska
- akademik Žarko Papić, IANUBiH, BiH
- akademik Almir Badnjević, IANUBIH, BiH
- dr. sci. Mirela Delibegović, University of Aberdeen, Velika Britanija
- dr. sci. Dunja Aksentijević, Queen Mary University of London, Velika Britanija
- dr. sci. Davor Pavlović, Sveučilište u Birminghamu, Velika Britanija
- dr. sci. Sandra Kraljević Pavelić, Sveučilište u Rijeci, Fakultet zdravstvenih studija, Republika Hrvatska
- sci. Edin Osmančević, Kraljevina Švedska
- Senita Slipac, Bosana Fondacija, Sjedinjene Američke Države i BiH
- sc. ETH/SIA Haris Piplas, Co-Director, Drees&Sommer, Integrated Urban Solutions, Švicarska
- akademik Krešimir Pavelić, Sveučilušta Juraj Dobrile u Puli, Republika Hrvatska
- akademik Sead Alić, IANUBIH, Republika Hrvatska
- dr.sci. Draško Aćimović, BiH
- Mirza Cifrić, Veritas Genetics, Boston, SAD
- Armin Alijagić, NVO Naša perspektiva, Sarajevo, BiH
- Senad Šantić, ZenDev, Kraljevina Švedka i BiH
- dr. sci. Admir Mašić, Massachusetts Institute of Technology, SAD
- Ademir Kenović, režiser, BiH